Neden? .Net Framework Kontrolsüz Silinmemeli!


Merhaba öncelikle .NET Framework' un Server 2012 için öneminden bahsedelim. .NET Framework, uygulamaları (Roller ve Özellikler dahil) oluşturmak ve çalıştırmak için kapsamlı ve tutarlı bir programlama modeli sunar. Server 2012 de bu modeli kullanan bileşenler başlıca ; Windows Gezgini (Grafik Kabuğu), Sunucu Yöneticisi, PowerShell, IIS, ASP .NET, Hyper-V, vb. sistemler. Liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Dikkat ederseniz, saydıklarım sunucu yönetiminde kullanım kolaylığı sağlayan hatta bazıları olmazsa olmaz bileşenlerdir. Bu yüzden Server 2012 .Net 4.5 , Server 2012 R2 4.5.1 versiyonu kurulu gelmektedir.


Başımdan geçen bir olaydan bahsetmek istiyorum, bu sayade .NET Framework silindiğinde, başımıza gelecek sıkıntılardan birine örnek olur. Windows update hatalı yapılmış veya yarıda kalmış bir Windows 2012 sunucuyu açtığımda, aşağıda bulunan resimde ki manzara ile karşılaştım.Bizim GUI gitmiş yerine Core Gelmişti. Sebebini araştırdığımda, yazıda belirmiş olduğum sebepten dolayı olduğunu anladım. Uzatmadan çözümüne geçelim.


Önce problemin .net olmamasından kaynaklandığını, anladığımıza göre:


  • .NET Framework kurmamız gerekiyor.

DISM.exe /Online /enable-feature /featurename:NetFx4 /all
  • Yukarıda bulunan komut ile .NET Framework kurduğumuza göre sırada GUI kurmamız gerekiyor ancak GUI kurmak için gerekli olan komutlar powershell komutu olduğu için, aşağıdaki komut ile sunucumuza powershell kuruyoruz.

DISM.exe /Online /enable-feature /featurename: MicrosoftWindowsPowerShell / all
  • Powershell kurulumunu tamamladıktan sonra sunucuyu yeniden başlatmamız gerekiyor.

  • Sunucu yeniden açıldığında, alttaki 2 komut ile GUI kurulumunu yapabiliriz.

Install-WindowsFeature Server-Gui-Shell
Install-WindowsFeature Server-Gui-Mgmt-Infra
  • GUI kurulumu tamamlandıktan sonra, Sunucuyu yeniden başlatıyoruz


Gözümüz aydın GUI geri geldi. İyi çalışmalar dilerim.


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör