Linux VMware Tools Kurulumu

Başlıktan da anlaşılacağı gibi amacımız, sanala kurduğumuz Linux işletim sistemine VMware tools kurmak.

Başlamadan önce nedir? bu tool ondan bahsedeceğim. VMware tools , kurduğumuz işletim sistemine yeri geldiğinde sanal bir makinada olduğunu hatırlatan yeri geldiğinde ise fiziksel makinada gibi çalışmasını sağlayan bir araçlar topluluğudur. En önlemsi ise aygıt sürücülerinin bu tool ile yüklenmesidir.

Yani kurmadığımız taktirde , network kartlarının çalışmadığı, çözünürlüğün düşük olduğu , ve bir takım performans sorunları olan bir işletim sistemine sahip olmuş oluruz. VMware tools başlıca bileşenleri;

 • VMware Tools servisi

 • VMware aygıt sürücüleri

 • VMware kullanıcı işlemleri

 • VMware Tools kontrol panelidir.

Kurulum işlemine başlamak için VM console menüsünden VM / Guest / Install/Upgrade VMware Tools a tıklayarak tools imajını mount ediyoruz ve konsolumuzu açıyoruz(root yetkisine sahip olmamız şarttır!) ve sırasıyla aşağıdaki kodları yazıyoruz.


mkdir /media/cdrom   
mount /dev/cdrom /media/cdrom

yukarı da bulunan kodlar yardımıyla,İşletim sisteminde klasör oluşturup , cdrom içindeki dosyaları mount ettik.Devam ediyoruz.


cp /media/cdrom/VM* /tmp  
cd /tmp
tar zxvf VM*

Yıldız olan yerleri (tab) tuşuna basarak tamamlaya bilirsiniz.yukarıdaki yazdığımız komutta geçici klasörde arşiv genişletip, dosyaları çıkartıyoruz.Ekranda çıkarılan dosyalar gösterilecektir. Son olarak aşağıdaki komut ile çıkarttığımız vm tools dosyasına girip kurulum dosyasını çalıştırıyoruz.


cd vmware-tools.distrib/
./vmware-install.pl 

Karşımıza bir takım sorular çıkacaktır. Hepsine Enter tuşuna basarak geçiyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra Reboot komutuyla yeniden başlatıyoruz. Kurulum işlemi bu şekilde tamamlanmış oluyor. İyi çalışmalar dilerim.

31 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör